27 kwietnia, 2021, Adam Rosolak
Jak często słyszeliście stwierdzenie „No Pain, No Gain”. Czy trenowanie w bólu jest pożyteczne dla ciała? Otóż, nie!
Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między dyskomfortem a bólem. Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z różnicy między rzucaniem sobie wyzwań, a posuwaniem się za daleko. Dzieję się tak dlatego, że przeciętnemu człowiekowi trudno jest odróżnić bolesność mięśni spowodowaną mikrourazami po treningu, a bólem czy urazem. Niestety stany te mogą następować kolejno: normalna bolesność może przekształcić się w przewlekły ból i ostatecznie doprowadzić do urazu, jeśli nie pozwolisz sobie na odpowiednią ilość czasu na regenerację po forsownej aktywności.
Jak powinieneś się czuć podczas treningu?
Oto pomocna lista kontrolna, jeśli nie masz pewności.
To normalne, że:
Kiedy przestać:
Warto pamiętać, że tak jak w przypadku każdego innego rodzaju ćwiczeń, dążenie do maksimum ma swoje miejsce. Jednak każdy, kto próbował wykonywać treningi na 100% swoich możliwości przez długi czas wie, że jest to nietrwałe. To nie powinno być trwałe, ponieważ nie powinieneś robić tego rodzaju sesji zbyt często.
Trening to codzienna praca, którą wykonujesz, aby stać się lepszym, silniejszym i bardziej sprawnym. Trening obejmuje różnego rodzaju ćwiczenia i sesje do pracy nad siłą, kondycją, mobilnością i regeneracją. Jest zrównoważony, dopracowany i trwały w perspektywie długoterminowej.
To kiedy jest ten moment żeby dać z siebie 100% ? Na zawodach. To właśnie po to się przygotowywałeś, to dlatego mądrze wykonywałeś plan treningowy.
Kalibracja planu treningowego. Żeby plan był optymalny musisz wiedzieć z jakiego miejsca startujesz. Urozmaicenie treningu/motywacja. Ustanowienia nowego rekordu osobistego może być zabawne i motywujące.
Uważam, że trening jest miejscem, gdzie walczymy ze swoimi słabościami żeby stać się lepszymi. Ten proces często nie jest przyjemny, ale pomaga dowiedzieć się, gdzie są Twoje ograniczenia. Dlatego trenujmy świadomie, żeby pokonywać własne słabości, a nie walczyć z bólem.