Aktywność fizyczna jako forma radzenia sobie ze stresem.

9 listopada, 2021, Adam Rosolak

Stres jest z nami na co dzień więc warto umieć sobie z nim radzić.

Jedną z metod radzenia sobie z negatywnymi efektami stresu jest aktywność fizyczna.
Aktywność fizyczna może pomóc obniżyć ogólny poziom stresu i poprawić jakość zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Regularne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ na twój nastrój, łagodząc napięcia, niepokój, gniew i łagodną depresję, które często idą w parze ze stresem. Może poprawić jakość snu, na który może mieć negatywny wpływ stres, depresja i lęk. Może również pomóc zwiększyć poziom pewności siebie.

Jak ćwiczenia pomagają w redukowaniu stresu?
Aktywność fizyczna poprawia zdolność organizmu do wykorzystywania tlenu, a także poprawia przepływ krwi. Obie te zmiany mają bezpośredni wpływ na twój mózg. Ćwiczenia zwiększają również produkcję endorfin w mózgu. Endorfiny są neuroprzekaźnikami „dobrego samopoczucia”, które są odpowiedzialne za to poczucie dobrego samopoczucia i euforii, których doświadcza wiele osób po ćwiczeniach.

Aktywność fizyczna może również pomóc oderwać się od zmartwień. Powtarzające się ruchy związane z ćwiczeniami sprzyjają skupieniu się na ciele, a nie na umyśle. Koncentrując się na rytmie swoich ruchów, doświadczasz wielu takich samych korzyści, jakie daje medytacja podczas ćwiczeń. Skupienie się na jednym zadaniu fizycznym może wytworzyć poczucie energii i optymizmu. To skupienie może pomóc zapewnić spokój.

Niektórzy ludzie zauważają poprawę nastroju zaraz po treningu. Te uczucia na tym się nie kończą, ale generalnie kumulują się z czasem. Są szanse, że zauważysz zwiększone samopoczucie, gdy będziesz konsekwentnie regularnie trenować.
Oprócz bezpośredniego wpływu na poziom stresu, regularne ćwiczenia wspierają również optymalny stan zdrowia na inne sposoby. Poprawa ogólnego stanu zdrowia może pomóc pośrednio złagodzić poziom stresu.

Wśród niektórych dodatkowych korzyści, ćwiczenia mogą pomóc:

  • wzmocnić mięśnie i kości
  • wzmocnić odporność, co może zmniejszyć ryzyko chorób i infekcji
  • obniżyć ciśnienie krwi
  • zwiększyć poziom dobrego cholesterolu we krwi
  • poprawić krążenie krwi
  • pomóc lepiej spać w nocy
  • poprawić wizerunek

Cokolwiek robisz, nie myśl o ćwiczeniach jak o jeszcze jednej rzeczy, którą musisz wykonać. Znajdź aktywność, którą lubisz, czy jest to trening funkcjonalny, podnoszenie ciężarów, gra w tenisa, kosza, bieganie czy nawet spacery w parku, uczyń ją częścią swojej codziennej rutyny.

Każda forma aktywności fizycznej może pomóc Ci się zrelaksować i stać się ważnym narzędziem w walce ze stresem.

pozostałe wpisy