Powrót do treningów po kontuzji.

18 kwietnia, 2021, Adam Rosolak

Jak bezpiecznie wrócić do treningów po kontuzji?

Powrót do treningów po poważnej kontuzji może być zniechęcający. Ruchy, które wcześniej uważałeś za oczywiste, są teraz pozornie niemożliwe do wykonania. Istnieje wiele korzyści z kontynuowania treningu po kontuzji, a poniższe punkty mogą pomóc Ci poczuć kontrolę i poczucie bezpieczeństwa po powrocie do treningów.

  1. Cierpliwość.
    Rodzaj kontuzji określi czas potrzebny do pełnego wyzdrowienia. Oczywiście operacja kręgosłupa jest dość poważnym problemem, a całkowity powrót do zdrowia może trwać ponad 12 miesięcy. Podobnie z chirurgią rekonstrukcyjną. Jedną rzeczą, którą zauważysz po poważnej kontuzji, jest to, że przez dłuższy czas nie będziesz w stanie wykonywać tych samych ćwiczeń i ruchów co przed kontuzją.
    To podkreśla piękno treningu funkcjonalnego – każdy ruch jest SKALOWALNY. Przysiady mogą być wykrokami lub poświęceniem czasu na budowanie siły górnej części ciała, bieganie to teraz wiosłowanie lub jazda na rowerze, podciąganie na razie to wyciskanie hantli lub możliwość popracowania nad lepszym przysiadem.
    Zasadniczo musisz zaakceptować, że powrót do zdrowia wymaga czasu. Zachowaj pozytywne nastawienie i nie oczekuj, że wyniki będą natychmiastowe lub łatwe. Poświęć czas na rozmowę ze swoim trenerem o tym, gdzie jesteś, jakie są Twoje frustracje i dokąd zmierzasz.
  2. Słuchaj się specjalistów.
    Dla tych, którzy dochodzą do siebie po poważnych kontuzjach – istnieje szansa, że będziesz mieć program rehabilitacji ustalony przez twojego lekarza lub fizjoterapeutę. TRZYMAJ SIĘ PLANU. Tak, może to być nudne. Tak, może to być frustrujące. Ale to właśnie te ruchy pomogą Ci dostrzec poprawę tydzień po tygodniu. Współpracuj ze swoim trenerem, aby włączyć te ćwiczenia do treningu. I pamiętaj, że kiedy jesteś otoczony przyjaciółmi, nawet najbardziej przyziemne ćwiczenia stają się zabawne!
  3. Nie przestawaj się ruszać
    Nie ma nic gorszego niż siedzenie w domu miesiącami czekania na powrót do 100% i użalanie się nad sobą w międzyczasie. Jeśli chcesz przezwyciężyć kontuzję, powinieneś nadal pracować ze swoimi umiejętnościami i jak najwięcej się ruszać! Jeśli zrobisz coś, co nie wydaje się właściwe, Twój trener będzie wiedział, jaka opcja skalowania pomoże Ci uzyskać doskonały trening bez pogłębiania problemu. Ćwiczenia i pozostanie aktywnym są bardzo ważne dla wspomagania powrotu do zdrowia po wszelkiego rodzaju kontuzjach. W przypadku niektórych urazów, takich jak ból krzyża, długotrwały odpoczynek i unikanie aktywności może prowadzić do wyższego poziomu bólu, większej niepełnosprawności, gorszego powrotu do zdrowia i dłuższej nieobecności w pracy.
  4. Słuchaj swojego ciała
    Musisz upewnić się, że słuchanie swojego ciała stanie się priorytetem podczas ćwiczeń. Pokonywanie bólu, aby iść szybciej, stać się silniejszym, bardziej mobilnym to coś, co wiąże się z prawie każdym sportem, ale jeśli wracasz po poważnej kontuzji – nie ignoruj silnego bólu! Jeśli podczas treningu odczuwasz silny ból w okolicy regenerującej się – przerwij. Zdecyduj, czy ten ból jest dobry, czy zły, czy wykonywany ruch mieści się w granicach ustalonego planu regeneracji, a jeśli masz wątpliwości co do tego, co robisz, porozmawiaj ze swoim trenerem i poczekaj na zgodę fizjoterapeuty / lekarza przed podjęciem tego ruchu jeszcze raz.

Nie pozwól, by kontuzja Cię powstrzymała. Naucz się patrzeć przez frustrację, aby postrzegać ją jako okazję do wzmocnienia się w innych obszarach oraz szansę na zresetowanie i ponowne skupienie się na technice.

pozostałe wpisy